Protest przeciwko budowie ekranów na ul. Lwowskiej

Przy ul. Lwowskiej, po jej południowej stronie, władze miasta chcą postawić ekrany chroniące przed hałasem. Nie za bardzo wiadomo, kto wnioskował o tę inwestycję, ale przyniesie ona więcej szkody niż pożytku.

Zadanie pod nazwą „Budowa ekranów akustycznych przy ul. Lwowskiej na wysokości osiedla Mieszka I” pojawiło się w budżecie miasta na rok 2019. Wartość inwestycji to 50 tys. zł. Czyli na razie są to środki na projekt. Ekrany miałyby stanąć po południowej stronie ulicy Lwowskiej. Miałyby zostać ustawione w taki sposób, że chodnik znalazłby się w tej samej „głośnej” strefie co ulica. Czyli ekran oddzielałby ulicę i chodnik od bloków w rejonie ulic Krakusa i Twardowskiego. Wiemy też, że władze miasta planują wybudować ekrany betonowe, czyli tzw. “pochłaniające hałas”.

Przeciwko inwestycji zaprotestowała Rada Osiedla Pobitno. Budowa ekranów ograniczy hałas w rejonie ul. Krakusa ale spowoduje jego natężenie po północnej stronie ul. Lwowskiej. Głośniej będzie na „starym Pobitnie” oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2. Budowie ekranów, w specjalnej uchwale, sprzeciwia się także Rada Rodziców tej placówki. Rodzice podkreślają, że w ZSP nr 2 już jest bardzo głośno. A postawienie ekranów jeszcze pogorszy warunki pracy i nauki.

Warto zwrócić uwagę, że wniosek o budowę ekranów nie został poparty właściwymi konsultacjami społecznymi. Budowy ekranów nie popiera spora część mieszkańców z rejonu ulic Krakusa i Twardowskiego. Stojące obok siebie wielkie betonowe płyty wyglądają bardzo brzydko. Ich budowa oszpeci osiedle, ograniczy dopływ światła. Powstanie efekt getta, zamkniętej dzielnicy.

Ale co zrobić żeby zredukować hałas? Zamiast brzydkich betonowych płyt należy zwiększyć nasadzenia. Według badań, największa część hałasu powstaje w wyniku tarcia pomiędzy oponą samochodu a powierzchnią jezdni. I posadzenie na pasie zieleni (pomiędzy chodnikami a jezdnią oraz pomiędzy jezdniami) niskich roślin w sposób istotny zredukuje hałas. Kolejne nasadzenia powinny się pojawić w strefie pomiędzy chodnikiem a osiedlem mieszkaniowym.

Rada Osiedla Pobitno, Rada Rodziców ZSP nr 2 i mieszkańcy rejonu ulic Krakusa i Twardowskiej protestują przeciw budowie ekranów z betonu. Posadzenie większej liczby roślin także wytłumi hałas, ale będzie znacznie tańsze a na osiedlu będzie bardziej zielono.