Obwodnica Pobitno-Wilkowyja przez Krasne

Po opublikowaniu informacji na temat planowanej obwodnicy Pobitno-Wilkowyja cześć mieszkańców uznała to za korzystną inwestycję, a cześć zaczęła szukać alternatywy dla jej poprowadzenia. Plany nowej drogi nie spodobały się głównie mieszkańcom os. Wilkowyja, gdzie cześć z nich nie chce ruchliwej dogi pod oknami swoich domów. Obecna koncepcja zakładała również wyburzenie kilku budynków.

wstępny zarys koncepcji zaproponowanej przez miasto zaprezentowany w szkole o. Pijarów

Zostało zorganizowane spotkanie na którym zgromadzeni mieszkańcy zebrali kilkadziesiąt podpisów pod pismem do Prezydenta Miasta Rzeszowa w którym proponuje się alternatywny przebieg planowanej obwodnicy po terenach będących własnością Gminy Krasne. Wstępne rozmowy z zastępcą Wójta Gminy Krasne wskazują że Krasne również popiera pomysł poprowadzenie obwodnicy alternatywną drogą. Jak okazuje się alternatywny układ może przynieść również korzyści dla Rzeszowa ponieważ odciąży miasto z części wydatków związanych z budową odcinka biegnącego na terenie gminy Krasne.

Pobierz (PDF, 1.01MB)

 

Korzyści wynikające z budowy alternatywnego wariantu obwodnicy:

  • nie trzeba burzyć domów i siedziby firmy Bisbud oraz przesiedlać mieszkańców
  • zmniejszenie nakładów finansowych po stronie miasta Rzeszowa
  • uwalniamy nowe wcześniej niedostępne tereny gminy Krasne
  • spełniamy oczekiwania mieszkańców dla zachowania ich komfortu mieszkania
  • tereny które zostaną “odzyskane” a miała prowadzić nimi droga wykorzysta się pod zieleń użytkową i place zabaw
  • nowe firmy zainwestują w uwolnione tereny
  • szansa na większe dofinansowanie do inwestycji z racji współpracy gmin
  • efekty komunikacyjne w obu przypadkach będą na jednakowym poziomie

 

Wariant zaproponowany przez mieszkańców:

Koncepcja przedstawiona przez mieszkańców – długopisem widać zarys z wykorzystaniem tunelu pod Auchan i dalszego połączenia w kierunku Słociny

Z odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa Marka Ustrobińskiego wiemy że miasto chce zabezpieczyć interesy mieszkańców i po spotkaniach z przedstawicielami Gminy Krasne zapadną wspólne decyzje.

Odpowiedź zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa Marka Ustrobińskiego

 

W najbliższym czasie planuje się kolejne spotkanie w tej sprawie. Wizja takiego rozwiązania satysfakcjonuje większość mieszkańców. Logicznym wydaje się zmiana przebiegu planowanej drogi, która przyniesie korzyści wszystkim. Kluczowe  okażą się rozmowy z przedstawicielami gminy Krasne. Będziemy informować o dalszych pracach. Zachęcam do podzielenia się swoją opinią w tej kwestii. Gorące podziękowania dla pana Grzegorza Tonderysa który pilotuje ten temat.