Nowa obwodnica Pobitno – Wilkowyja

Na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami przedstawiona została koncepcja budowy nowych dróg na osiedlu Pobitno i Wilkowyja . Zastępca Prezydenta Miasta Marek Ustrobiński przedstawił mieszkańcom co miasto planuje budować w najbliższym czasie.

Zarówno mieszkańcy os. Pobitno jak i Wilkowyi borykają się z coraz większymi problemami komunikacyjnymi, dlatego władze miasta czynnie działają aby rozwiązywać bieżące i przewidywać przyszłe problemy.

 

1. Usprawnienie ruchu na ul. Morgowej – budowa dodatkowego pasa ruchu

Mieszkańcy Pobitna oraz Wilkowyi mają coraz większe problemy z wyjazdem z ul. Morgowej w szczycie porannym i popołudniowym. Miasto na wnioski mieszkańców planuje wybudować prawoskręt z Al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w ul. Morgową. W tym celu zostanie wybudowany nowy pas ruchu na obwodnicy i częściowo poszerzona ul. Morgowa z której będzie osobny pas do skrętu w prawo (w kierunku Asecco) , osobny pas do jazdy na wprost i skrętu w lewo (kierunek rondo Pobitno) . Natomiast na Al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego wybudowany zostanie czwarty pas tylko do skrętu w prawo w ul. Morgową, ciągi piesze i rowerowe zostaną zachowane. Dodatkowo będzie również wybudowana droga dojazdowa do ul. Kurpiowskiej za garażami o czym pisałem w gazetce osiedlowej. Całość inwestycji powinna zamknąć się do 2-3 lat

Projekt inwestycji

 

2. Budowa obwodnicy Pobitno – Wilkowyja

Kolejną ważną inwestycją szykowaną do realizacji na najbliższe lata jest budowa nowej obwodnicy, która odciąży os. Pobitno przy budowie tunelu pod Rondem Pobitno. Szczególnie intensywny ruch samochodowy doskwiera mieszkańcom ul. Szkolnej, Konfederatów Barskich i Na Skały, setki samochodów skraca drogę przez ww. ulice często zapominając, że część z nich objęta jest strefą zamieszkania z pierwszeństwem pieszych i dopuszczalną prędkością do 20km/h .

Chcemy to zamienić budując tunel pod Rondem Pobitno który usprawni komunikację na trasie Połnoc-południe, oraz jednocześnie udrożni relację wschód-zachód na linii Rzeszów-Łańcut. Podczas budowy tunelu, który rozpocznie się najprawdopodobniej już w przyszłym roku, nie spodziewa się znacznych utrudnień w obecnej komunikacji. Mieszkańcy os. Wilkowyja obawiają się jednak, że może być inaczej. Przygotowana została wstępna koncepcja budowy nowej obwodnicy, która umożliwi dojazd od ronda Kuronia na wysokości ul. Seciecha w kierunku Łańcuta do ul. Lwowskiej

Wstępny zarys nowych dróg i budowy drogi zbiorczej pełniących funkcje obwodnicy Miasta

 

Osiedle Wilkowyja chce połączyć ul. Bałtycką z planowaną obwodnicą, mieszkańcy nie chcą jednak aby samochody ciężarowe dojeżdżające do budowy nowego osiedla blokowego poruszały się ul. Bałtycką. Szkoła oj. Pijarów w obawie o dużą liczba dzieci poruszających się ul. Bałtycką nie chce na tej wąskiej drodze ciężkiego sprzętu budowlanego, dlatego padła sugestia wyznaczenia alternatywnej drogi połączanej z ul. Cienistą (oznaczą kolorem różowym). Mieszkańcy nie chcą również aby podczas budowy ronda Pobitna ul. Bałtycka stała się obwodnicą miasta, dlatego proponują (oznaczone kolorem zielonym) alternatywne połączenie.

Schemat układu Komunikacyjnego os. Wilkowyja

Inwestorzy już skupują okoliczne grunty po bardzo okazjonalnych cenach wiedząc, że wkrótce powstaną nowe drogi dojazdowe. Osiedle Wilkowyja ma bardzo dobry dojazd do centrum miasta i zaledwie kilka min. do autostrady, kilkanaście do lotniska, to ważne argumenty dla przyszłych deweloperów. Wybudowana niedawno nowa szkoła przyciąga wielu rodziców z dziećmi, a inwestorzy lada dzień rozpoczną budowę nowych osiedli blokowych.

 

3. Drogi dla Rowerów os. Wilkowyja

Os. Wilkowyja ma obecnie kilka odcinków dróg dla rowerów, które obecnie urywają się i prowadzą donikąd, trzeba również połączyć istniejące drogi rowerowe w jedną spójną sieć, aby mieszkańcy mogli bezpiecznie na odseparowanej drodze rowerowej dojechać z punktu a do b. Dlatego jest również propozycja, aby na początku ul. Bałtyckiej po stronie wschodniej wybudować dwukierunkową drogę dla rowerów i chodnik dla pieszych łącząc ją z istniejącymi już ciągami pieszo rowerowymi (kolor pomarańczowy)

Plan budowy nowych dróg, sugestie mieszkańców i nowe bloki na os. Wilkowyja

Część tych inwestycji zapisanych jest w wieloletniej prognozie finansowej dla gminy miasto Rzeszów i przypuszczalnie do 2023r powinny zostać zrealizowane. Wszystko zależy od tego czy dostaniemy dofinansowanie 85% z funduszy unijnych i z ministerstwa.  Warto poczekać na te fundusze ponieważ koszt takiej drogi dla Miasta Rzeszowa to jedynie 15% kosztów całej inwestycji, resztę dopłaci Unia Europejska.

 

Jeżeli mają Państwo jakieś uwagi, propozycje czy inne tematy, zapraszam na spotkanie, które odbędzie się 25 października na os. Wilkowyja w szkole ojców Pijarów przy ul. Bałtyckiej. Przedstawimy plany miasta oraz będzie można porozmawiać o pozostałych kwestiach. W przypadku pytań pozostaję do dyspozycji.

Zapraszam