Herb Słociny

Tarcza herbu Słociny jest w kolorze jasnej zieleni, na jej środku widnieje niebieska litera S, która symbolizuję nazwę miejscowości jak i przepływającą przez nią ciek. Na dolnym łuku litery „s” stoi św. Marcin, który jest patronem Słociny. Odziany jest w biała albę i ornat w kolorze popielatym z odcieniem niebieskiego, podszytą czerwono-bordową podszewką. Na głowie Św. Marcin ma tiarę biskupią w kolorze żółto- złotym. Na przedniej części tiary widoczny jest krzyż, a za głową aureola. W lewej ręce trzyma pastorał, a w prawej ciemnobrązowy mszał ze złotym krzyżem. U stup biskupa stoi gęś. A skąd gęś…? Św. Marcin urodził się ok. 317 r. na Węgrzech w rodzinie żołnierza – poganina. W wieku 15 lat został żołnierzem. Zimą, gdy napotkał półnagiego żebraka, oddał mu połowę swojej żołnierskiej opończy. W noc po tym zdarzeniu miał sen, w którym Chrystus odziany był w ten skrawek płaszcza. Marcin przyjął chrzest, wystąpił z wojska, uznawszy, że udział w wojnach nie zgadza się z chrześcijańskimi zasadami. Marcin podjął życie pustelnicze, gromadząc wokół siebie innych pustelników. Założył m.in. klasztor w Ligugé, pierwszy w Galii. Jego cnotliwe i surowo ascetyczne życie pełne jednak miłości dla bliźniego, zwróciło uwagę hierarchów kościelnych, którzy postanowili uczynić z niego biskupa w Tours. Marcin nie chciał żadnych zaszczytów, ukrył się więc gdzieś w pobliżu gęsiarni. Gęsi podniosły gęgający harmider, którym zwróciły uwagę na ukrywającego się. I w ten sposób Marcin został biskupem, a gęsi przeszły do historii.

Wizerunek Św. Marcina znalazł się również na jednym z najstarszych odcisków pieczęci znajdującej się w Urzędzie Parafii Słocina z datą z raku 1861. Widnieje na nim św. Marcin przedstawiony jako żołnierz jadący na koniu. W otoku pieczęci zamieszczono napis „Sigillum Ecclesiae Slocinenis 1861” (pieczęć wspólnoty, parafii Słocina).

 

Natomiast w pieczęci wycofanej w 1937 r. umieszczony jest św. Roch w pozycji stojącej, w ręku trzyma laskę podróżnika, a u jego stóp siedzi pies. W otoku pieczęci w górnej części jest napis „Gmina Słocina”, a w dolnej części umieszczone są dwa kłosy.

Gmina Słocina posiadała jeszcze dwie inne pieczęci. Odcisk jednej z nich znajduje się na dokumentach z lat 1880-90 z datą 1866, lecz trudno ustalić postać umieszczoną na tłoku, gdyż ocalał jedynie jej odcisk na archiwalnym dokumencie.

 

 

 

Zachował się również odcisk pieczęci Gminy Słocina na dokumencie z 1947 r. wyglądem przypominającym odcisk parafialny z 1861 r. i „herb” Słociny.

 

Na ostatniej pieczęci Słociny w centralnej części widnieje postań Św. Marcina stojącego na dolnym łuku litery “s”. W otoku pieczęci jest napis “Słocinensis- Słocinen MCCCXL”.

 

 

 

 

źródło:

T. Inglot, 2011 “Karty z Historii Słociny”, Rzeszów-Słocina,  naturalnie.com.pl, rzeszow.naszemiasto.pl

 

Dodaj komentarz