Triduum Paschalne w parafii św. J. S. Pelczara


Triduum Paschalne
(z łac. triduum, trzy dni) – najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W naszej parafii św. J. S. Pelczara Rzeszów – Pobitno rozpoczęliśmy wieczorną Mszą o godz. 18:00 w Wielki Czwartek (msza Wieczerzy Pańskiej), zakończymy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Święta Wielkanocy wiążą się z żydowską Paschą. Święto to jest wspomnieniem niewoli narodu izraelskiego w Egipcie. Wyjście z Egiptu poprzedziło rytualne spożycie baranka paschalnego. Wierzymy, że Chrystus, kiedy spożywał ostatnią wieczerzę paschalną, wypełnił symbole starotestamentowe i był Barankiem Paschalnym, który dopełnił zbawczej ofiary.

Pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku. Do 1929 na określenie Triduum Paschalnego stosowano termin Triduum Sacrum. Obecnie używana nazwa pojawiła się w 1924.

wielki czw (7) Easy-Resize.com
W Wielki Czwartek Sakrament przenosi się w procesji na miejsce przechowania przygotowane w odpowiednio ozdobionej kaplicy – “ciemnicy”.
http://pelczar.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2019/04/wielki-czw-9_Easy-Resize.com_-768x576.jpg
“Dzień Kapłana” – ten dzień przypada w Wielki Czwartek. Wieczorem w Domu Parafialnym parafianie parafii św. J. S. Pelczara Rzeszów – Pobitno składali życzenia duszpasterzom.
http://pelczar.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2019/04/droga-krzy%C5%BCowa-2019-9-768x576.jpg
Droga Krzyżowa o godz. 20:00 w Wielki Piątek trasą po starym cmentarzu Pobitnieńskim znajdującym się w sąsiedztwie naszego kościoła zgromadziła ok. 1000 osób.
Wielka Sobota: To dzień w którym przynosimy kosze do poświęcenia pokarmów. Cały dzień jest Adoracja Krzyża. Ofiara z koszyka przy krzyżu jest przeznaczana na Grób w Jerozolimie.
Wieczorna Liturgia Wielkiej Soboty.
Rezurekcja w Niedzielny poranek. Zmartwychwstał Pan, Alleluja!