“Strefa zamieszkania” na ul. Bałtyckiej

(rys. Adam Napiórkowski)

Przy ul. Bałtyckiej, na skrzyżowaniu z ul. Morgową został ustawiony znak D-40 “strefa zamieszkania”. Takie oznaczenie wprowadza istotne zmiany w organizacji ruchu i dopuszczalnej prędkości pojazdów.

Nowy znak pojawił się zupełnie niedawno i obowiązuje od skrzyżowania ulic Morgowej i Bałtyckiej do szkoły oo. pijarów. “Strefa zamieszkania” obowiązuje także na bocznych uliczkach krzyżujących się na tym odcinku z ul. Bałtycką.

Co oznacza znak D-40 “strefa zamieszkania”?

1. W „strefie zamieszkania” pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami.
2. W „strefie zamieszkania” obowiązuje prędkość pojazdów ograniczona do 20 km/h.
3. Pozostawienie pojazdu na postoju jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach.
4. Kierujący pojazdem wyjeżdżającym ze „strefy zamieszkania” zostanie o tym poinformowany przez znak drogowy D – 41, co jest jednoznaczne z koniecznością zachowania szczególnej ostrożności oraz ustąpienia pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, jako włączający się do ruchu.

Ustawienie znaku “strefa zamieszkania” jest kolejną istotną zmianą w organizacji ruchu w tej części miasta. Już wcześniej spory obszar osiedli Pobitno i Wilkowyja został objęty strefą ograniczonej prędkości. I maksymalna dozwolona prędkość została określona na 30 km/h. Informują o tym znaki B-43 „strefa ograniczonej prędkości”, które zostały ustawione na ulicach Kurpiowskiej, Kujawskiej, Cienistej i Bałtyckiej. Więcej o “strefie ograniczonej prędkości” czytaj tutaj.

(fot. Adam Napiórkowski)

Dodaj komentarz