Spór o nową nazwę osiedla Pobitno?


Mieszkańcy osiedla Pobitno chcą powrotu do dawnej, historycznej nazwy miejscowości. Ta obecna się nie podoba. Za bardzo nawiązuje do bitwy, która się kiedyś tutaj rozegrała.

Chodzi oczywiście o potyczkę pomiędzy wojskami Konfederacji Barskiej a Moskalami, która rozegrała się na terenie miasta Rzeszowa i ówczesnej wsi Powietna w 1769 roku. Wedle tradycji, po bitwie upowszechniła się nazwa Pobitno.

O ile mieszkańcy są zgodni, że nazwę trzeba zmienić, to już nie ma jednomyślności, do której nazwy powrócić. Pobitno było kiedyś m. in. Powietną i Powyrchną. Część mieszkańców chce powrotu do nazwy Powietna, część woli Powyrchną. Spór o nazwę przybiera na sile i żadna ze stron nie chce ustąpić. Debata w tej sprawie trwała na osiedlowych zebraniach. Przeniosła się też do sieci. Pojawiły się nawet akty agresji.

– Ostatnio pod sklepem przy ul. Kurpiowskiej zaatakowali mnie „powyrchniacy” – opowiedział nam pan Tomasz. –  Szarpali mnie za koszulkę i próbowali przekonywać do nazwy Powyrchna.

Stowarzyszenie Dzielnica zaproponowało przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Mogłoby się ono odbyć razem z wyborami na Prezydenta Rzeszowa w dniu 9 maja. Nazwa osiedla, którą mieszkańcy wybraliby w referendum, raz na zawsze zakończyłaby wszelkie spory.

Dodaj komentarz