Są powody do radości! Zbliża się Wigilia i Boże Narodzenie czyli prawosławne święta na Wilkowyi.

(fot. cerkiewrzeszow.pl)

Szybko nam minęły Święta Bożego Narodzenia i mamy już rok 2021. Ale we wschodniej części naszego miasta możemy Boże Narodzenie świętować dwa razy. To dlatego, że powoli zbliżają się święta według kalendarza juliańskiego. Boże Narodzenie będą obchodzić wierni wyznania prawosławnego skupieni wokół cerkwi św. Mikołaja na Wilkowyi. 

Prawosławie na terenie Rzeszowa i okolic było religią dominującą przed włączeniem tego obszaru do Polski przez Kazimierza Wielkiego. Cerkwie istniały na Pobitnym (ostatnia wzmianka w 1651 roku), Ruskiej Wsi, Zalesiu i Staromieściu. Najdłużej – chociaż już w obrządku grekokatolickim – przetrwała cerkiew na Zalesiu. W 1945 roku świątynia zaleska została zmieniona w kościół rzymskokatolicki.

Prawosławie powróciło do Rzeszowa w 2007 roku. Najpierw na Wilkowyi powstała niewielka kaplica a w roku 2010 rozpoczęła się budowa cerkwi. Obecna świątynia została poświęcona w roku 2013. 

Święta prawosławne poprzedza 40-dniowy post. Rozpoczyna się 28 listopada i trwa do Wigilii, czyli do 6 stycznia. Wierni prawosławni wspominają w tym czasie proroków, którzy przepowiadali przyjście Pana. 

Wieczerzę wigilijną poprzedza dzielenie się prosforą, którą wierni przynoszą z cerkwi – powiedział nam Dariusz Bojczyk, proboszcz parafii św. Mikołaja na Wilkowyi. –  Przez ten dzień trwa surowy post a pierwszym posiłkiem powinna być wieczerza wigilijna. Potrawy wigilijne są postne, proste, niewyszukane, nie powinny być przygotowywane na tłuszczu zwierzęcym.

Na stole pojawiają się barszcz z grzybami, ryba, groch z kapustą, pierogi, gołąbki i inne. Po wieczerzy śpiewane są kolędy. Jakie? Niektóre dokładnie takie same jak w kościele rzymskokatolickim. Ale są też inne, jest sporo kolęd regionalnych, także śpiewanych w językach rosyjskim i ukraińskim. 

Wieczorem, o godz. 22.00 rozpoczynają się nabożeństwa w cerkwi. Pasterka jest jest o północy. 7 stycznia jest Boże Narodzenie a drugi dzień świąt jest poświęcony Matce Bożej. Św. Szczepan jest wspominany 9 stycznia. Okres świąteczny to czas wielkiej radości. Trwa do 17 stycznia. Prawosławnych nie obowiązuje wówczas post.

Święta Bożego Narodzenia spędza się w podobny sposób jak katolicy. Najczęściej w gronie rodziny, przy odświętnie i suto zastawionym stole.

Wiernym prawosławnym życzymy Wesołych Świąt!

(fot. cerkiewrzeszow.pl)

Dodaj komentarz