Piękny jubileusz Junaka

Junak Rzeszów skończył 75 lat. Jubilat ma się nieźle a przyszłość klubu ze Słociny wydaje się rysować optymistycznie. Jubileusz uczczono skromną  uroczystością. 

  

(Spotkanie z okazji 75-leczia powstania Junaka Słocina, fot. Daniel Skrodziuk)

W piłkę nożną na Słocinie zaczęto grać jeszcze w latach trzydziestych XX wieku. Mecze były rozgrywane na wojskowych błoniach pomiędzy Słociną a Czekajem. Drużyny przybierały różne nazwy a „Słocinianka” rywalizowała z „Pobitnianką” i drużynami rzeszowskimi „Wisłok”, „Złota Strzała” czy żydowskim „Samsonem”. Powojennym kontynuatorem niezorganizowanego ruchu było powstałe w 1948 roku Koło Sportowe a następnie Ludowy Związek Sportowy „Junak”.

(Junak Słocina w 1949 roku, [w:] Słocińskie korzenie, Słocina 1999)

Junak od samego początku swoje mecze rozgrywał w parku Chłapowskich. Park jak i dwór został po II wojnie światowej znacjonalizowany. W budynku dworu został umieszczony dom dziecka a w parku zorganizowano boisko. Później funkcję szatni pełniły budynki dawnej poczty.

W 1948 roku, w roku powstania klubu, Słocina była podrzeszowską wsią oraz siedzibą władz gminy, w której znajdowały się Drabinianka, Krasne, Malawa, Matysówka, Palikówka, Pobitno, Słocina, Wilkowyja i Zalesie. Już w 1951 roku część Słociny Dolnej – przysiółki Za Wałem, Bośnia i Wisielówka znalazły się w granicach miasta Rzeszowa (obecnie osiedle Mieszka I). Przyłączenie kolejnych części Słociny odbywało się w 1971, 1977 oraz już w całości w 2006 roku. I po tej dacie Junak Słocina stał się Junakiem Rzeszów.

(Pierwsze boisko na ul. Gliwy, fot. Mariusz Sobolewski)

W miarę upływu czasu stan boiska oraz budynków klubu stawał się coraz gorszy. Z dawnego dworu Chłapowskich wyprowadzono także dom dziecka. Konieczne stało się znalezienie nowego miejsca na boisko. Ostatecznie udało się znaleźć nowy dom na ul. Stanisława Gliwy. Trawiaste boisko, które pierwotnie tam powstało też nie było najlepszej jakości. Aby to zmienić władze klubu oraz zaangażowani działacze (m. in. Leszek Rejus, Janusz Pytel, Bartłomiej Maślanka i inni) zaproponowali remont stadionu Junaka w głosowaniu na zadania do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zamysł się udał i w 2020 roku na nowej sztucznej murawie rozegrano pierwsze mecze. Obiekt nie jest jeszcze ukończony – brakuje budynku klubowego, ale certyfikowane boisko jest dzisiaj użytkowane nie tylko przez zawodników Junaka, ale także inne kluby, liczną młodzież oraz licznych chętnych.

(Stadion po remoncie, rok 2020, fot. Adam Napiórkowski)

(Trybuna na stadionie Junaka, fot. Adam Napiórkowski)

Junak Słocina (Junak Rzeszów) był klubem, który nigdy nie walczył o wysokie cele sportowe. Rywalizował w niższych klasach rozgrywkowych. Obecnie występuje w A klasie. Ale w klubie jest coraz więcej młodzieży i w tym kierunku należy szukać miejsca na rozwój klubu. Osiedle Słocina dynamicznie się rozwija, przybywa mieszkańców, młodych ludzi. Junak może zostać solidnym osiedlowym klubem szkolącym młodzież oraz prowadzącym drużynę seniorów.

Zawsze ważni byli też kibice dopingujący Junaka. Jedna z flag z napisem „Bóg nas nie chce, diabeł się nas boi” jest dobrze znana fanom futbolu w rejonie Rzeszowa i wzbudza powszechną sympatię.

(fot. internet)

24 czerwca w Rzeszowskim Domu Kultury filia Pobito odbyła się uroczystość z okazji 75-lecia klubu. Klubowi działacze przedstawili historię klubu, historię budowy boiska oraz przyszłe plany. Podczas spotkania reprezentanci PZPN oraz Podkarpackiego ZPN Kamil Hajduk oraz Sławomir Ferenc przekazali władzom klubu pamiątkowe patery oraz przyznali odznaczenia działaczom Junaka.

(fot. Daniel Skrodziuk)

Srebrny medal PZPN: Zdzisław Oreńczak
Brązowy medal PZPN: Zdzisław Napieracz
Srebrna honorowa odznaka PZPN: Leszek Rejus, Janusz Pytel
Brązowa honorowa odznaka PZPN: Waldemar Kłos

Srebrna odznaka Podkarpackiego ZPN: Mariusz Sobolewski, Paweł Szczepanik, Andrzej Ziaja
Brązowa odznaka Podkarpackiego ZPN: Dariusz Skrodziuk

Gratulujemy działaczom oraz całej sportowej rodzinie Junaka i życzymy sukcesów!

(Pamiątkowa patera, fot. Daniel Skrodziuk)

Dodaj komentarz