Nowy przystanek kolejowy powinien się nazywać Rzeszów – Pobitno

(fot. Adam Napiórkowski)

Stowarzyszenie Dzielnica proponuje zmianę nazwy przyszłego przystanku kolejowego przy ul. Załęskiej na Rzeszów – Pobitno. Obecna nazwa tymczasowa to Rzeszów – Wschód.

W Rzeszowie i na sporej części województwa podkarpackiego trwa budowa rzeszowskiej kolei aglomeracyjnej. Modernizowane są stare dworce i przystanki kolejowe, powstają też nowe. Docelowo powstać ma także nowe połączenie kolejowe z Rzeszowa do portu lotniczego w Jasionce.

(fot. materiały PKP)

Jeden z nowych przystanków powstaje w miejscu dawnego przejazdu kolejowego przy ul. Załęskiej. Jego budowa jest bardzo zaawansowana. Budowany jest peron, windy oraz drążone przejście podziemne. Przystanek ten ma się nazywać Rzeszów – Wschód. Stowarzyszenie Dzielnica proponuje, żeby nazywał się Rzeszów – Pobitno. Stowarzyszenie skierowało w tej sprawie pismo do dyrekcji kontraktu PKP PLK. Osobną interpelację w tej sprawie wystosował Radny Miasta Rzeszowa Daniel Kunysz. W interpelacji Radnego pojawił się też postulat budowy parkingów dla samochodów oraz rowerów przy przystanku.

 

Proponowana nazwa przystanku Rzeszów – Pobitno powstałaby według tego samego klucza, co część stacji w naszym mieście: Rzeszów – Załęże, Rzeszów – Staroniwa, Rzeszów – Dworzysko. Nazwa Rzeszów – Pobitno bardziej precyzyjnie oddawałaby umiejscowienie stacji. Nazwa Rzeszów – Wschód mogłaby wprowadzać w błąd. Wszak na wschodzie jest jeszcze jedna rzeszowska stacja, w Załężu.

(fot. Adam Napiórkowski)

Proponowana nazwa jest też ważna dla mieszkańców dzisiejszego osiedla a kiedyś odrębnej miejscowości. Pobitno była wsią lokowaną na prawie niemieckim w 1380 roku a od 1 lipca 1951 jest częścią miasta Rzeszowa.

 

Dodaj komentarz