internet światłowodowy

W ostatnich tygodniach po starym osiedlu Pobitno chodzą przedstawiciele firmy VOICENET i zbierają podpisy mieszkańców pod oświadczeniem o wyrażeniu zgody na wejście na nieruchomość i wykonanie prac budowlano-montażowych dla powstającej sieci światłowodowej.

Na starym Pobitnie jest już sieć światłowodowa, dlaczego ciągniemy kolejne światłowody ?

Obecna instalacja należy do firmy Enformatic która świadczy ofertę dostępu do telewizji i internetu światłowodowego oraz użycza łącza większym operatorom np. Orange. Wprowadzenie dodatkowego okablowania VOICENET ma być ofertą konkurencyjną i umożliwić wejście innych operatorów np. Netia. Mieszkańcy będą mieć większy wybór i lepsze oferty.

Internet światłowodowy jest przyszłością dla połączeń informatycznych dlatego warto podłączyć się do takiej sieci, która jest nieporównywalnie szybsza od klasycznego połączenia kablowego DSL. Jednym kablem światłowodowym można mieć, bardzo szybki internet, telefon i telewizję.

 

Sieć za zgodę.

  Filmy i mecze oglądamy coraz częściej w Internecie, do Internetu chcemy podłączać telefony i lodówki. Często jednak możliwości są ograniczone, bo kablówka nie dochodzi, radiowy sygnał rwie, a zasięg GSM najsilniejszy jest w okolicy stodoły. Łącze światłowodowe to w niektórych przypadkach jedyna szansa, aby na stałe uzyskać dostęp do usług, o których obecnie możemy tylko pomarzyć.

Na Podkarpaciu właśnie rozpoczęła się inwestycja, która może nam to umożliwić. Niektóre inwestycje mogą być zrealizowane wyłącznie na poziomie centralnym ze wsparciem instytucji państwowych. Część z nich wymaga też współudziału mieszkańców. Taką właśnie inwestycją jest budowa sieci światłowodowej na terenach wykluczonych cyfrowo, która na Podkarpaciu realizowana jest przez firmę Voice Net S.A. w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki niej w zasięgu sieci światłowodowej znajdzie się ok. 110 000 gospodarstw domowych. Budowa sieci jest współfinansowana przez instytucje publiczne, a mieszkańcy mogą ją wesprzeć poprzez wyrażenie zgody na wykonanie bezpłatnego przyłącza do swoich domów.

Na co się zgadzamy? Podpisując formularz deklarujemy zgodę na bezpłatne wykonanie przyłącza z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury Orange Polska S.A. oraz PGE S.A. oraz zgadzamy się na ewentualne wejście na teren posesji pracowników podwieszających światłowód. W przypadku gdzie brak jest takiej infrastruktury, szczególnie na obszarach pomiędzy miejscowościami, firma Voice Net S.A. postawi własne słupy kompozytowe. Słupy kompozytowe są nowoczesne i o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjne -waga takiego słupa to nie całe 30kg. Słupy te są tez bardziej odporne na złamania i działanie warunków atmosferycznych. Podpisanie zgody nie jest równoznaczne z zawarciem umowy na świadczenie usług, nie niesie za sobą żadnych zobowiązań finansowych. Formularz zawiera też klauzule dotyczące przetwarzania danych osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 Co zyskujemy wyrażając zgodę? Wyrażenie zgody umożliwi budowę sieci w jednej z najnowocześniejszych technologii FTTH (ang. Fiber To The Home). Jest to typ sieci, w której światłowód łączy centralę usługodawcy bezpośrednio z mieszkaniem abonenta. Technologię tę wyróżnia nieograniczona prędkość przesyłu, niezawodność i odporność na zakłócenia, co przekłada się na szybki i stabilny dostęp do usług sieciowych niezależnie od warunków pogodowych. W praktyce umożliwi to podłączenie dużej ilości urządzeń do sieci domowej i jednoczesny dostęp do cyfrowych baz wiedzy i rozrywki. Powodzenie tej inwestycji to szansa na lepszą przyszłość dla całego Podkarpacia. I trudno się z tym nie zgodzić.

Źródło: https://www.voice-net.pl/aktualnosci/wpis/artykul-3-2018

Przykład oświadczenia:

Pobierz (PDF, Unknown)

1 myśl na “internet światłowodowy”

Dodaj komentarz