Budowa przedszkola i żłobka na os. Wilkowyja

Osiedle Wilkowyja dynamicznie się rozrasta, realna perspektywa włączenia do Rzeszowa gminy Krasne daje duże pole dla inwestorów, planowana obwodnica Pobitno-Wilkowyja usprawni istniejący układ komunikacyjny, oraz uwolni nowe tereny. Wraz z nowymi inwestycjami przybywa również mieszkańców, w tym dzieci. Niestety, za dynamicznym rozwojem Miasta nie nadąża budowa publicznej infrastruktury oświatowej.  Mieszkańcy os. Wilkowyja i Pobitna zgłaszają do radnych potrzebę dla budowy publicznego żłobka oraz przedszkola na osiedlu.

UM Warszawa, żłobek na Wilanowie

Plany Miasta

Budowa Zespołu Oświatowego na Osiedlu Wilkowyja była zaplanowana w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Rzeszowa do realizacji w 2026-2028 roku na kwotę 33mln zł. Mając na uwadze intensywność rozbudowy os. Wilkowyja o nowe inwestycje mieszkaniowe, oraz plany na dołączenie gminy Krasne, zasadnym staje się budowa niezbędnej infrastruktury oświatowej zdecydowanie wcześniej.

Zespół Oświatowy na Gocławiu Szkoła pomieści 600 uczniów oraz 175 przedszkolaków. Miejsce będzie zagospodarowane w place zabaw i tereny zielone. Koszt całego projektu to 61 122 787 zł, który częściowo sfinansowała Rada Warszawy. Projekt składa się z trzech budynków: przedszkole, szkoła podstawowa oraz hala sportowa.

Problemy komunikacyjne Wilkowyi i części Pobitna

Drugim problemem, który jest pośrednio powiązany z niedoborem oświatowym w tej dzielnicy miasta, jest rosnące zakorkowanie wąskich ciągów komunikacyjnych, głównie na granicy osiedli Wilkowyja oraz Pobitna. Część tego ruchu generują rodzice dowożący swoje dzieci w inne części miasta. Dlatego tak ważnym w planowaniu szlaków komunikacyjnych jest uwzględnianie źródeł i celów podróży mieszkańców, a najlepiej ich centralizacja w jednym dostępnym miejscu. Oczywiście, część ruchu przejmie planowana obwodnica, oraz wielopoziomowe skrzyżowanie na rondzie Pobitno, ale do tego czasu ul. Morgowa i Bałtycka podczas budowy nowych osiedli będą mocno obciążone.

Szkoła Ojców Pijarów przy ul. Bałtyckiej os. Wilkowyja, źródło wyborcza.rzeszow.pl

Problemy finansowe

jak nie trudno domyślić się obecna sytuacja z koronawirusem  wpływa negatywnie na gospodarkę. Tracą przedsiębiorcy, a co za tym idzie samorządy. Budżet miasta jest ograniczony, a brak wsparcia ze strony rządu pogłębia panującą degradację gospodarki. Ciężko będzie utrzymać planowane inwestycje miejskie, nie mówiąc dodawaniu nowych. Niestety budowa Zespołu Szkolno Przedszkolnego końcem 2019r. została wyparta przez inne inwestycje i obecnie nie jest zapisana w WPF na 2020r. Oznacza to, że pomimo dynamicznej rozbudowy osiedli Pobitno i Wilkowyja, inwestycja budowy publicznego żłobka oraz przedszkola nie jest planowana do realizacji w najbliższym czasie.

Brak miejsca na organizację dni osiedla Pobitno, i powstające kolejne osiedla blokowe

Możliwe Rozwiązania

Połączenie gmin

Wojewoda Podkarpacia dostrzegła potencjał połączenia dwóch gmin i dała zielone światło Prezydentowi Miasta Rzeszowa na włączenie gminy Krasne. Takie połączenie uwalnia dodatkowe 100 mln zł od rządu na nasz region, co można spożytkować na dowolny cel. Mając na uwadze koszt budowy zespołu oświatowego tj. 33 mln zł , oraz ewentualną inflację to 100 mln zł wydaje się małą kwotą w skali ogromu przedsięwzięć jakie niezbędne są w naszej dzielnicy (nowe drogi, oświetlenie, kanalizacja burzowa, etc.). Dostrzegając nadchodzący kryzys gospodarczy, a co za tym idzie ogromne cięcia w budżecie Miasta, oraz w WPF, należy już teraz szukać kompromisów.

Zmniejszenie kosztów inwestycji

Budowa nowych budynków jest bardzo kosztowna, ale zamiast budowy ich od fundamentów, można adoptować już istniejące budynki przyśpieszając realizację samej inwestycji, oraz zmniejszając tym samym nakłady finansowe. Lokalni inwestorzy, którzy realizują budownictwo mieszkaniowe na os. Wilkowyja  w pobliżu szkoły Ojców Pijarów mogą przyczynić się do pogodzenia interesów Miasta, mieszkańców oraz swoich. Spółdzielnie mieszkaniowe chcą wybudować na tym terenie ok 850 – 900 mieszkań, tj. 8 budynków wielorodzinnych,  w każdym z budynków będą lokale usługowo- handlowe, które można adoptować pod publiczny żłobek lub przedszkole. To idealna okazja do wspólnych rozmów. Zwróciłem się do Prezydenta Miasta z zapytaniem o budowę publicznego żłobka oraz przedszkola.

Pobierz (PDF, 629KB)

Żłobek lub Przedszkole już w 2022r.

Inwestorzy z ul. Bałtyckiej planują zakończenie robót budowlanych dla budynków mieszkalnych z przestrzenią handlowo-usługową do 30 października 2021 r., W przypadku porozumienia się z Miastem, można końcem 2020 roku przystąpić do adoptowania powierzchni lokalowych pod Żłobek lub Przedszkole. Cała inwestycja może najwcześniej być gotowa do końca 2021r, a już w 2022 mogą ruszyć nabory.  Trzeba również podkreślić że bezpośrednie sąsiedztwo inwestycji to Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Ojców Pijarów, w niedalekiej przyszłości także liceum ogólnokształcące, czy planowana pętla autobusowa.

Publiczne przedszkole w Rzeszowie źródło https://rzeszow.wyborcza.pl/

 

Opinia mieszkańców

Szanowni Państwo, w związku że odpowiedź od miasta jeszcze nie nadeszła, dlatego prosiłbym również o Wasze zdanie w tym temacie, warto włączyć się do dyskusji i wyrazić swoją opinię.

ANKIETA

Czy publiczny żłobek oraz przedszkole są potrzebne na os. Wilkowyja?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Napiszcie w komentarzach lub przekażcie w prywatnej wiadomości co o tym myślicie.

Dodaj komentarz