RAZ, DWA, TRZY, CALASANZ TO MY! WYCHOWANIE PRZEZ SPORT.

(fot. Michał Warzecha)

Kolejny rok za nami, a sekcja piłki nożnej działająca przy klubie PKS Calasanz rośnie w siłę. Grupa najmłodszych zawodników stale się powiększa a starsi chłopcy z powodzeniem uczestniczą w turniejach. Ale wszystko po kolei.

Był 2016 rok. To wtedy o. Dawid Borkowski i trener Grzegorz Stęchły wpadli na pomysł uruchomienia sekcji piłki nożnej przy klubie PKS Calasanz. Sekcja zaczęła pracę od grupy Żaków z rocznika 2010 r. Już od pierwszych zajeć okazało się, że powołanie sekcji piłkarskiej było bardzo dobrym pomysłem a dzieci które do tej pory były zamknięte w swoich domach zaczęły spotykać się na placu zabaw przy ul. Mazowieckiej i wspólnie spędzać czas.

Podczas treningów grupy Żaków zwraca się szczególną uwagę na motorykę, koordynację ruchową, kreatywność, technikę, współprace w grupie. Zajęcia tej grupy odbywają się w poniedziałki , środy i piątki o godz. 18.15 w Zespole Szkół Pijarskich w Rzeszowie.

 

(fot. Michał Warzecha)

W 2018 r, została utworzona kolejna grupa Skrzatów – dzieci z rocznika 2012, której trenerem został Krzysztof Micał.

Trening 6-latka jest ukierunkowany na zabawę, radość i przyjemność, każde ćwiczenie musi być ciekawe i prowadzone w taki sposób aby dzieci nie nudziły się. Dlatego przed trenerami  tych grup stawiane są bardzo wysokie wymagania. Na zachodzie jest to najlepiej opłacana i doceniana grupa trenerów. Tutaj nie można popadać w rutynę a trener na czas treningu musi  zachowywać się i myśleć jak dziecko. Obecnie treningi tej grupy odbywają się w wtorki i czwartki o godz. 17.30 w Zespole Szkół Pijarskich przy ul. Bałtyckiej 33 w Rzeszowie.

W okresie letnim zajęcia wszystkich grup odbywają się na boisku przy ul. Mazowieckiej . Jest ono w nie najlepszym stanie ale Rada Osiedla Wilkowyja stara się o jego modernizację. W 2019 r. zostało zamontowane oświetlenie a w planach jest także wymiana nawierzchni boiska. Trzeba mieć nadzieję, że w 2020 r. klub i młodzież z Naszego osiedla będzie grała na nowym, pięknym i bezpiecznym boisku. Takim, które jest normalnością na innych osiedlach naszego miasta.

PKS Calasanz funkcjonuje już 4 lata, gra w lokalnych i ogólnopolskich turniejach: Deichmann, Tymbark. Zajmuje w nich czołowe miejsca, zdobywa nagrody indywidualne a zawodnikami interesują się Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Rzeszowa. Świadczy to o tym , że nie ważne gdzie mieszkasz, nie ważne co robiłeś ważna jest praca, cierpliwość, regularność, zaangażowanie a sukces przyjdzie z biegiem czasu.

Klub PKS Calasanz niech będzie przykładem dla innych klubów, mimo nie najlepszej infrastruktury stara się zapewnić dzieciom dobrą zabawę i podstawy nauki gry w piłkę nożną. Klub i trenerzy cieszą się nawet z najmniejszych sukcesów bo one tworzą te duże.

Taki jest ten klub mały. Skromny ale szczęśliwy i prawdziwy, umożliwiający dzieciom trening i fajną przygodę, która być może otworzy drzwi do wielkiej kariery.