Śladami bł. Karoliny Kózkówny

“W szkole była dobrą uczennicą, a wrodzona inteligencja, poczucie obowiązku i powaga ponad wiek wyróżniały ją spośród koleżanek. Choć z usposobienia pogodna, a nawet czasem pełna humoru, była raczej zamknięta w sobie i często w jej twarzy uderzał wyraz zastanowienia i troski”. Tak Karolinę Kózkównę scharakteryzował jej nauczyciel Franciszek Stawiarz.

W kończącym się roku szkolnym 2024/2025 – 25 czerwca br. parafianie z kościoła św. J.S. Pelczara wyruszyli na pielgrzymi szlak do patronki diecezji rzeszowskiej bł. Karoliny Kózkówny i Sanktuarium w Zabawie. Pielgrzymce przewodził ks. Krzysztof Szot a organizatorami były Parafialnego Zespołu CARITAS i Stowarzyszenia dzielnica.rzeszow.pl.

Karolina Kózka urodziła się w 1898 r. w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Jej rodzice byli bardzo religijni. W ich domu krewni i sąsiedzi gromadzili się na wspólne czytanie życiorysów świętych, czasopism religijnych, śpiew Gorzkich Żali i kolęd. Należała do Towarzystwa Wstrzemięźliwości oraz Apostolstwa Modlitwy i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Angażowała się w tworzenie nowej parafii w Zabawie. Prowadziła katechezy dla młodszych dzieci. Karolina Kózkówna była wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. W krótkim, szesnastoletnim życiu, zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość, a także przez społeczne i religijne zaangażowanie.

W 1914 r., gdy przez Wał-Rudę przechodziła armia rosyjska, jeden z żołnierzy wyprowadził Karolinę Kózkę z domu. Gdy uciekała, dogonił ją i zadał szablą śmiertelne ciosy. Jej ciało znaleziono w kałuży krwi dopiero po szesnastu dniach. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę w 1987 r. w Tarnowie. Podczas homilii Ojciec Święty mówił o obronie godności kobiety, godności osoby ludzkiej i szacunku dla ludzkiej cielesności i seksualności. Bł. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc i drugą, po biskupie Pelczarze, patronką diecezji rzeszowskiej.

W programie pielgrzymki była też Eucharystia w Sanktuarium w Zabawie pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Szota – wikariusza parafii św. J.S. Pelczara. Uczestnicy przeszli też w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie.