(Karta okolicznościowa wydana w dniu odsłonięcia pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego oraz członków IV Zarządu WiN w Rzeszowie w dniu 17 XI 2013)
Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia. Tego dnia należy pamiętać o żołnierzach walczących w obronie niepodległości Państwa Polskiego przeciwko sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
Data, która została wybrana na to święto nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku został wykonany wyrok śmierci na płk. Łukaszu Cieplińskim. Zabici zostali także najbliżsi współpracownicy Cieplińskiego: Adam Lazarowicz (był ukrywany na Pobitnym przy ul. Załęskiej przez rodzinę Pochwatów), Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory, Karol Chmiel. Skazanych stracono strzałem w tył głowy.
(płk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz)
Łukasz Ciepliński urodził się w Kwilczu. Był uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku. Od 1940 roku, po ucieczce z więzienia w Sanoku, mieszkał w Rzeszowie. I tutaj zaangażował się w działalność konspiracyjną. Najpierw w Organizacji Orła Białego a później stał na czele Inspektoratu Rejonowego ZWZ – AK. Brał udział w wielu akcjach bojowych a oddziały przez niego zorganizowane uczestniczyły w wyzwalaniu Rzeszowa. W nocy z 7 na 8 października 1944 kierował nieudaną akcją odbicia z Rzeszowskiego więzienia ok. 300 żołnierzy Armii Krajowej.
Następnie działał w organizacji NIE, Delegaturze Rządu na Kraj oraz Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. W styczniu 1947 utworzył IV Zarząd Główny WiN. Został aresztowany w listopadzie 1947 roku i po długim, brutalnym śledztwie 14 października 1950 roku skazany na pięciokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 1 marca 1951 roku.
Miejsce pochówku Łukasza Cieplińskiego zostało utajone. Ówczesne władze robiły wszystko, żeby wszelka pamięć o żołnierzach i działaczach podziemia niepodległościowego została zatarta. I do dzisiaj grób Łukasza Cieplińskiego nie został odnaleziony.
Na cmentarzu komunalnym Pobitno pochowani są żona Łukasza Cieplińskiego – Jadwiga oraz jego jedyny syn Andrzej. Jest także symboliczna tablica poświęcona Łukaszowi Cieplińskiemu.
(tablica pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego oraz tablica nagrobna Andrzeja Cieplińskiego, syna Łukasza na cmentarzu komunalnym Pobitno, fot. Adam Napiórkowski)