Odsłonięcie tablicy i rajd z okazji 250. rocznicy bitwy pomiędzy wojskami Konfederacji Barskiej a Moskalami

W roku 2019 minęła 250. rocznica bitwy pomiędzy wojskami Konfederacji Barskiej a Rosjanami na Pobitnym. Rocznicę tę w ostatnią niedzielę udało się uczcić całkiem okazale.

Najpierw w kościele pw. J.S. Pelczara została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Uroczystość została uświetniona występem chóru Magnificat. Po mszy św., na placu kościelnym odbyła się druga część uroczystości – odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej z okazji 250. rocznicy bitwy. Na początku chór Magnificat wykonał “Pieśń Konfederatów Barskich” a krótki rys historyczny przedstawił Adam Napiórkowski. Wiesław Walat wraz z malutkim mieszkańcem osiedla Pobitno odsłonili tablicę a ks. proboszcz Stanisław Wójcik ją poświęcił. Wartę przy tablicy pełnili harcerze w strojach z czasów Konfederacji Barskiej z 51. drużyny harcerek i harcerzy Żuawi. Drużyną tą opiekuje się Maciej Kilarski. Uroczystość zakończył wystrzał z XVII wiecznego moździerza.

Po południu mieszkańcy Pobitna i wszyscy chętni mogli wziąć udział w IV edycji rajdu Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich. Wszyscy chętni na pierwszej stacji rajdu pod kościołem Reformatów (garnizonowym) otrzymywali mapę i podążali przez całe miasto po miejscach związanych z wydarzeniami Konfederacji Barskiej. Uczestnicy docierali oczywiście na Kopiec Konfederatów Barskich i na końcu otrzymywali upominki w Rzeszowskim Domu Kultury na Pobitnym. W rajdzie wzięło udział ok. 100-110 osób.

Nad brzegiem Wisłoka swoje stanowisko zorganizowali też członkowie Stacji Rzeszów Dziki i Fundacji Rzeszowskiej. Wolontariusze przekonywali o zasadności zachowania brzegu Wisłoka i przeznaczenie go na zieleń i tereny rekreacyjne.