Pielgrzymko – wycieczka, niedziela 6 X

ZAPROSZENIE

NA

Pielgrzymko – wycieczkę w niedzielę 6 października br.

w ramach projektu “Integracja środowisk społecznych działających w dzielnicy POBITNO” przez:

  • Parafialnego Zespołu CARITAS przy parafii św.J.S.Pelczara w Rzeszowie
  • Rady Rodziców sp12 w Rzeszowie
  • Stowarzyszenia dzielnica.rzeszow.pl

Będziemy podróżować w czasie do XIX wieku, lat świetności kurortu. Poznamy Nałęczów minionych lat. Zobaczymy kilkanaście perełek architektury drewnianej i murowanej. Posłuchamy opowieści o wielkich pisarzach polskiej literatury, którzy w Nałęczowie dosłownie zostawili swe serca. A wszystko to w towarzystwie leczniczego mikroklimatu gwarantującego poprawę zdrowia, dającego relaks i wypoczynek.

Koszt wyjazdu: 170 zł/os (przejazd autokarem, opieka przewodnika, obiad, bilety do muzeum)

Zapisy do niedzieli 29.09.2024: tylko i wyłącznie z wpłatą podając niezbędne dane. Kontakt: 531 292 194


Ramowy program, który może ulec zmianie bezpośrednio podczas jego realizacji:

4:50 – podstawienie autobusu i zajmowanie miejsc

5:00 – odjazd z parkingu przy kościele św.J.S.Pelczara, Lwowska 46 i przejazd bezpośredni do Wąwolnicy – Lubelskiej Częstochowy

7:30 – Wąwolnica- Msza św w bazylice wraz z odsłonięciem figury MB Kębelskiej

po mszy realizowanie programu:

Rozpoczynamy od wzgórza dawniej zamkowego, ponieważ za czasów króla Kazimierza Wielkiego został wzniesiony zamek a wzgórze otoczono murami obronnymi. Dzisiaj wzgórze nazywane jest kościelnym, gdyż obecnie znajduje się na nim: Bazylika Mniejsza, Dom Pielgrzyma, XIV- wieczna kaplica z cudowną figurą Matki Bożej Kębelskiej oraz Plac Maryjny z Ołtarzem Polowym, na którym figura została ukoronowana papieskimi koronami. Następnie jedziemy do wąwozu lessowego Lipinki, po którym mamy spacer oraz dowiadujemy się o genezie powstania “Krainy Lessowych Wąwozów” i wiodącym przez niego międzynarodowym trakcie handlowym. Wąwóz był również miejscem nagrywania scen do filmu pt: “Zieja”. Przy wąwozie położony znajduje się zabytkowy cmentarz, unikatowy na skalę Polski, ponieważ usytuowany jest na stromym zboczu i poprzecinany lessowymi wąwozami. Swym ukształtowaniem oraz wyjątkowością przypomina zespół cmentarny w Wilnie, na Rossie

Udajemy się również na miejsce objawień – Kębło, gdyż w Wąwolnicy właśnie, miało miejsce jedno z pierwszych objawień Maryjnych w Polsce. Zwiedzamy znajdującą się tam kapliczkę oraz dowiadujemy się o licznych, dokumentowanych cudach i łaskach jakie otrzymują pielgrzymujący do Tego miejsca.

*Sanktuarium na wzgórzu zwiedzamy pieszo, ponieważ wchodzimy do wszystkich wymienionych obiektów, natomiast spacer nie jest męczący i dostosowany do każdej grupy wiekowej.
*Spacer po wąwozie również dostosowany jest dla Seniorów, co więcej, wąwóz jest przepiękny i jest to jeden z najgłębszych wąwozów w okolicy miejscami sięga do 10m

Przejazd do Nałęczowa

10.30 – 15.00 – Zwiedzanie Nałęczowa

Zwiedzanie rozpoczniemy od muzeum Stefana Żeromskiego. Do muzeum jest delikatne podejście ale potem będziemy odpoczywać na pojazdach 🙂 Grupę podzielimy na pół i część grupy będzie zwiedzać ze mną chatę a część pospaceruje po ogrodzie lub odpocznie na ławkach. Następnie zwiedzamy cały Nałęczów min. Park Zdrojowy, obiekty sanatoryjne, Pałac Małachowskich, Stare Łazienki, Dom Zdrojowy z Palmiarnią. Wchodzimy do Domu Zdrojowego z Palmiarnią i Pijalnią Wód Mineralnych, gdzie kosztujemy leczniczych wód prosto ze źródeł oraz mamy możliwość zakupienia czekolady E. Wedel na wynos w Pijalni Czekolady bądź nabycia czekoladowych, słodkich pamiątek. Mamy również możliwość wykonania pamiątkowej fotografii przy Bicyklu oraz Ławeczce Bolesława Prusa.

Następnie zwiedzamy kolejne obiekty sanatoryjne i dowiadujemy się o walorach klimatycznych uzdrowiska. Wyjeżdżamy poza teren Parku, mijamy Wzgórze Bolesława Prusa, renomowane Liceum Sztuk Plastycznych i podróżujemy pod kościół parafialny. Zwiedzamy reprezentacyjną Aleję Lipową z najpiękniejszymi willami przedstawiające różne style architektoniczne, centrum Nałęczowa.

13.00 Przerwa na obiad w Karczmie PRZEPIÓRECZKA

Następnie zwiedzamy ulicę Poniatowskiego z kolejnymi willami (w stylu szwajcarskim) i wzgórze Poniatówka a za nim budynek Ochronki projektowany przez Jana Koszczyc-Witkiewicza, w którym znajduje się jedyne w Polsce muzeum Bolesława Prusa. Wchodzimy i zwiedzamy z przewodnikiem muzeum pisarza.

*Grupę podzielimy na pół i pierwsza grupa będzie zwiedzać ze mną muzeum a druga w tym czasie pospaceruje po tarasie widokowym na wzgórzu “Poniatówka” usytuowanym przy muzeum.