- Dwór Chłapowskich oraz park im. Władysława Szafera
XVIII wieczny dworek w otoczeniu ogrodu pochodzącego z I połowy XIX w jest wizytówką Słociny.
Murowany dworek w stylu empirycznym z eklektyczną przybudówką wraz ze zmianą właścicieli przechodziły różne zmiany. Budynek wraz z parkiem posiadają ciekawy przykład architektonicznych rozwiązań dlatego założenie dworsko – parkowe uchodziło za perłę budownictwa dworskiego. Empirowo – eklektyczna budowla posiadała powierzchnię użytkową 550 m2 i kubaturę 4050 m3. W jej wnętrzu umieszczone jest 18 pomieszczeń mieszkalnych oraz piwnice podzielone na 11 pomieszczeń.
Podczas wojny mieszkali tu oficerowie, organizowano tu szkolenia AK, następnie dworek służył jako Szkoła Rolnicza, Dom Dziecka. W 2008r. dwór przekazano parafii pw. Św. Józefa w Rzeszowie, jako rekompensatę za utracone dobra ziemskie.
Z biegiem lat nie tylko dwór uległ zmianie ale i jego otoczenie. Piękny park zaprojektowany w stylu angielskim został częściowo wycięty. Zlikwidowano rabatki, krzewy i wykonane zostało boisko sportowe. W 2014 roku rozpoczęto remont dworu, który nadal trwa. W parku do dziś zachował się bogaty drzewostan krajowy i zagraniczny. Na uwagę zasługują drzewa pomnikowe jesion wyniosły “Sebastian”, “Platan Roch” oraz okazale buki, dęby szypułkowe, jesiony wyniosłe, platany klonolistne, sosna wejmutka i tulipanowiec amerykański. Rośnie tu również skupisko grabu pospolitego, lipy drobnolistnej i szerokolistnej, kasztanowca, dębu szypułkowego, topoli okazy dębu czerwonego czy orzecha czarnego. W parku zachował się niewielki staw, w którym zainstalowano fontannę. Zespół dworsko-parkowy obecnie pełni funkcję parku miejskiego, któremu nadano imię prof. Władysława Szafera.
W pobliży dworu przetrwał jeszcze dom ogrodnika. Po przeciwnej stronie dworku znajduje się odnowiony spichlerz oraz stajnie zaadaptowane na hotel i restaurację.
(Dwór Chłapowskich, fot. Elżbieta Hałoń)
(Dwór Chłapowskich, fot. Adam Napiórkowski)
(Wnętrze dworu Chłapowskich, fot. https://explo-podkarpacie.blogspot.com/)
(Wnętrze dworu Chłapowskich, fot. https://explo-podkarpacie.blogspot.com/)
(Staw w parku Chłapowskich, fot. Marek Tomczyk)
(Domek ogrodnika, fot. Elżbieta Hałoń)
(Zabudowania folwarku Chłapowskich – odnowiony spichlerz, fot. Adam Napiórkowski)
(Zabudowania folwarku Chłapowskich – Park Hotel Rzeszów, fot. phrz.pl)
(Zabudowania folwarku Chłapowskich – dawne lata, fot. phrz.pl)
(Pomnik przyrody- jesion wyniosły “Sebastian” (Fraxinus excelsior), fot. Elżbieta Hałoń)
( Tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera L., fot. Elżbieta Hałoń)
- Wzgórze Matysa
12 metrowy krzyż na wzgórzu widoczny jest z daleka. Stoi na granicy Słociny i Matysówki. Jest to ostatnimi czasy bardzo popularne miejsca na niedzielny spacer, skąd można podziwiać panoramę Rzeszowa i piękne zachody słońca. Do Krzyża można dojść min. od ul. Szajerów idąc cały czas prosto najpierw po drodze asfaltowej, a następnie po drodze polnej.
(Krzyż na wzgórzu Matysa, fot. Piotr Pękala)
(Widok ze wzgórza Matysa, fot. ig marekfromrzeszow)
(Widok ze wzgórza Matysa, fot. ig marekfromrzeszow)
- Zakręt miłości
Urokliwe miejsce szczególnie latem kiedy zachodzi słońce.
(Zachód słońca widziany z góry św. Rocha, fot. Marek Tomczyk)
- Kapliczki
Przydrożne kapliczki, krzyże przez lata wpisywały się w krajobraz polskiej wsi i kultury. Były i są symbolem wiary, patriotyzmu, a także inspiracją dla poetów, malarzy. Ponad 20 kapliczek wzbogaca nasze osiedle. Mijane są codziennie, a tylko nieliczni znają ich patronów. Święty Florian chroniący przed pożarami, święty Roch chroni przed epidemią, święty Józef- patron rodziny, świętym Janem Nepomucenem, którego proszono o ochronę przed powodzią, gradobiciem i suszą. Z wieloma kapliczkami związane są opowieści.
(Kapliczka św. Floriana, fot. Elżbieta Hałoń)
(Kapliczka św. Rocha, fot. Adam Napiórkowski)
(Kapliczka w przydrożnym drzewie, fot. Elżbieta Hałoń)
- Kościół pw. Św. Rocha i Marcina
Kościół p.w. św. Marcina i św. Rocha w Słocinie, przy ul. Paderewskiego wzniesiony został w stylu neogotyckim z elementami neobaroku według lwowskiego architekta Tadeusza Obmińskiego. Budowę realizowano w latach 1913-1916 pod kierunkiem rzeszowskiego architekta Mateusza Tadeusza Tekielskiego.
Kościół to 3- nawowa budowla, na planie krzyża z wieżą frontową wysoką na 60 m. Posiada 4 kaplice, 2 zakrystie, a sklepienie wspiera 6 filarów, został wymurowany z cegły z elementami piaskowca. Świątynie zdobi piękna figuralno-ornamentalna polichromia autorstwa Jerzego Makarewicza i Jana Bukowskiego wykonana na przełomie lat 20 i lat 30 XX w, odnowiona w latach 2002-2003. Bez wątpienia ozdobą jest ołtarz główny w formie tryptyku o pięciu skrzydłach z obrazami z 1929r. W części środkowej znajduję się wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem, w skrzydłach bocznych widnieje wizerunek św. Marcin, św. Kazimierz, Św. Franciszka i Św. Wojciech. W lewym bocznym ołtarzu znajduje się wizerunki Matki Bożej z Lourd zaś w prawym ołtarzu widnieje obraz Św. Roch otaczany kultem. W oknach świątyni znajdują się barwne witraże.
W otoczeniu kościoła znajduje się dzwonnica z 3 dzwonami oraz kaplica Św. Maurycego ufundowana przez Szymanowskich i Chłapowskich w 1880r, stare kamienne nagrobki.
(Kościół św. Rocha i Marcina, fot. Krzysztof Łukawski)
(Ołtarz główny, fot. roch.rzeszow.pl)
( Wnętrze kościoła, fot. Marek Tomczyk )
( Dzwonnica przy kościele parafialnym, fot. Elżbieta Hałoń)
(Kaplica Św. Maurycego ufundowana przez Szymanowskich i Chłapowskich, fot. Elżbieta Hałoń)
( Wnętrze kaplicy św. Maurycego, fot. Elżbieta Hałoń)
- Cmentarz parafialny
Cmentarz parafialny znajduje się przy ul. Słocińskiej. Cmentarz jest ogrodzony i posiada 3 duże bramy. Pierwsza główna brama prowadzi do Rodzinnej kaplicy Niemiaszków pod wezwaniem św. Józefa. Kaplica została wybudowana w 1931r. z fundacji Marii i Józefa Niemaszków. Wewnątrz kaplicy znajduje się zestaw ołtarzowy z 1918r. Fundatorzy spoczywają w grobowcu pod kaplicą.
(Kaplica cmentarna ufundowana przez rodzinę Niemaszków, fot. Elżbieta Hałoń )
(Kaplica cmentarna ufundowana przez rodzinę Niemaszków, fot. Elżbieta Hałoń )
- Cmentarz choleryczny
Niegdyś morowe powietrze było plagą i zmorą ludności. Choroba pojawiała się niespodziewanie i kończyły się śmiercią. Mór w 1831r. zbierał obfite żniwo co było powodem założenia odrębnego cmentarza, tzw. cholerycznego. Następny powrót choroby w Słocinie nastąpił w latach 1872-1873. Cmentarz o powierzchni 1 morgi i kształcie prostokąta, położony jest na wysokości 229 m. n.p.m, jest to ok. 20m wyżej w stosunku do kościoła. Obecne wymiary cmentarza to 55x88m.
W czasie II Wojny Światowej pochowano tu kilka osób pochodzenia żydowskiego, które po wojnie zostały przeniesione w inne miejsce spoczynku. W roku 1944 r. wyzwoleńcze wojska rosyjskie usytuowały na cmentarzu stanowisko artyleryjskie. Stąd ostrzeliwano Rzeszów. Na środku cmentarza ustawiono dębowy krzyż. Na miejsce zniszczonego krzyża w 1966r. ustawiono i poświęcono nowy. Obecnie na środku cmentarza stoi krzyż poświęcony w 1998r. Obecnie cmentarz utrzymywany jest w należytym porządku. Jest on pomnikiem zmuszającym do zadumy i rozwagi dla naszych pokoleń. Wzdłuż cmentarza rosną dęby, lipy i kilkudziesięcioletnie jarzębiny.
( Cmentarz choleryczny, fot. Elżbieta Hałoń )
- Grota
Grota Matki Bożej została wybudowana przez p. E. Tereszkiewicza wraz z braćmi w 2016r. Nieopodal Groty został ustawiony i poświęcony drewniany krzyż w 1050-tą rocznicę Chrztu Polski.
Miejsce może wzbudzać różne odczucia, warto jednak tam zajrzeć.
( Grota w Słocińskim Lesie, fot. Marek Tomczyk )
- Przez Słocinę prowadzi kilka szlaków turystycznych pieszych jak i rowerowych.
(Szlaki turystyczne, fot. Elżbieta Hałoń)
(Szlak rowerowy w lesie, fot. Elżbiet Hałoń)
- Czerwony szlak im. płk. Leopolda Lisa – Kuli
Szlak turystyczno – historyczny im. płk. Leopolda Lisa – Kuli został wyznakowany w 2001r. przez Oddziału PTTK w Rzeszowie na wniosek Podkarpackiego Związku Piłsudczyków w Rzeszowie. Szlak został wyznakowany w kolorze czerwonym w 2002 roku, a jego długość wynosi 39 km.
Odległości między poszczególnymi punktami na szlaku:
Kosina – Markowa 7 Km
Markowa – Husów 7 Km
Husów – Albigowa Honie 7 KmAlbigowa Honie – Cierpisz Grn. 3 Km
Cierpisz Grn. – M. Magdalena 3 Km
M. Magdalena – Słocina Kościół 9 Km
( Trasa czerwonego szlaku turystycznego, fot. rowery.rzeszow.pl)
( Czerwony szlak historyczny w Słocińskim parku, fot. Elżbieta Hałoń )
- Żółty szlak
Szlak dookoła Rzeszowa przebiega z Przylasku do Św. Rocha. Trasa mierzy sobie 120 km długości, z czego 13 km przebiega przez gminę Rzeszów. Wędrówkę żółtym szlakiem rozpoczyna się w punkcie -Budziwój Przylasek, Studzionka, Hermanowa Skotnik, Hermanowa Za Wodą, Tyczyn, Kielnarowa, Matysówka, Rzeszów ,Słocina św. Roch.
( Szlak dookoła Rzeszowa, fot. trzebownisko.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-567)
( Żółty szlak w Słocińskim lesie, fot. Elżbieta Hałoń)
- Szlak św. Jakuba
Droga św. Jakuba – Camino de Santiago to szlak istniejący ok. 1200 lat, biegnący przez całą Europe. W Polsce wytyczono 22 szlaki o łącznej długości 5 tys. km. Jeden z nich przechodzi przez naszą miejscowość Słocinę. Trasa oznaczona jest żółtą muszlą św. Jakuba na niebieskim tle. Podkarpacka droga św. Jakuba Via Regia miała uwarunkowania historyczne. Szlak nawiązuje do traktu handlowego między Kijowem a Santiago de Compostela.
Szlak liczy sobie 219 km długości, prowadzi od Medyki przez Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów (m. in. Słocina, Bzianka), Ropczyce do Pilzna, gdzie łączy się zachodnimi odcinkami prowadzącymi do Zgorzelca przez Niemcy, Francję do Hiszpanii.
( Szlak św. Jakuba, fot. bzianka.blog.org.pl)
(Szlak św. Jakuba w Słocińskim parku, fot. Elżbieta Hałoń)
- Słociński Las
Słociński Las podlega Regionalnej Dyrekcji w Krośnie, Nadleśnictwo Strzyżów. Las liściasty porasta teren wyżynny o różnym nachyleniu terenu i wystawie. Tereny te są poprzecinane ciekami wodnymi, które wpadają do potoku Młynówka oraz jarami- forma ukształtowania terenu w postaci wydłużonego zagłębienia. Spacerując można natrafić tu na niewielkie oczka wodne. Las położony jest w obrębie Pogórza Dynowskiego zbudowanego z utwory aluwialnych reprezentowanych przez gliny pylaste, pyły, pyły piaszczyste z domieszką humusu.
Zbiorowisko zaliczane jest do buczyny karpackiej- gdzie dominuje buk. W runie leśnym rosną rośliny chronione np. wawrzynek wilczełyko, kopytnik pospolity, bluszcz pospolity, barwinek zwyczajny. Wiosną kwitnie zawilec, złoć żółta, spotkać można miodunkę, lepiężnik różowy, paproć zwyczajna, sałatnica leśna, żywiec gruczołowaty konwalijka dwulistna wrzos zwyczajny i inne rośliny.
Fauna wydaje się równie bogata co i flora. Występują tu duże ssaki – dziki, sarny, liczne gatunki ptaków, a także owadów. W lesie można spotkać kolarzy wyczynowych, którzy wykorzystują ukształtowanie terenu. Należy pamiętać, iż istnieje kategoryczny zakaz wjazdu pojazdów silnikowych do lasu.
Las to ostoja nie tylko dla zwierząt ale i dla człowieka. Wiosną można podziwiać łany białych zawilców, latem cieszyć się zielenią drzew, krzewów, jesienią wybrać się na grzybobranie, a zimą…. trzeba iść i zobaczyć.
(Wiosna, fot. Marek Tomczyk)
( Lato, fot. Marek Tomczyk)
(Jesień, fot. Marek Tomczyk)
( Zima, fot. Marek Tomczyk)
(Borówka czarna Vaccinium myrtillus, fot. Elżbieta Hałoń )
( Płonnik Polytrichum, fot. Elżbieta Hałoń)
(Sałatnica leśna Aposeris foetida, fot. Elżbieta Hałoń)
(Płonnik Polytrichum, fot. Elżbieta Hałoń)
( Żarnowiec miotlasty Cytisus scoparius, fot. Elżbieta Hałoń )
(Złotorost ścienny Xanthoria parietina, fot. Elżbieta Hałoń)
( Narośl na drzewie w kształcie twarzy, fot. Elżbieta Hałoń)
( Tor do jazdy wyczynowej na rowerze w lesie, fot. Elżbieta Hałoń)
( Dzięcioł duży Dendrocopos major, fot. Marek Tomczyk)
(Padalec zwyczajny Anguis fragilis spotkany koło lasu, fot. Elżbieta Hałoń)
(Żuk leśny Anoplotrupes stercorosus, fot. Elżbieta Hałoń)
(Słociński las, fot. www.bdl.lasy.gov.pl)
- Stadnina Koni Albin
Stadnina Koni mieści się przy ul. Św. Faustyny. Posiada bogatą ofertę zajęć. Na terenie gospodarstwa znajduje się kryta hala, jeździć konno również można po urokliwej okolicy.
(Stadnina koni Albin, fot. www.favore.pl)
- Korty tenisowe
Football& Tenis – STREFA SPORTU Rzeszów „Zaprasza wszystkich dla których
sport i rekreacja ruchowa to nie tylko pasja, ale również źródło relaksu i dobrego samopoczucia…
(Kory tenisowe, fot. strefasportu.ipr.pl)
- Boisko JUNAK SŁOCINA
Obiekt znajduje się przy ul. Gliwy. Boisko posiada sztuczną nawierzchnię, jest ogrodzone a także posiada niewielką trybunę.
( Certyfikat FIFA QUALITY, fot. Janusz Pytel)
( Boisko Junak Słocina, fot. Adam Napiórkowski)
- Odrobina wiejskiego klimatu w środku miasta…
( Łubin trwały Lupinus polyphyllus, fot. Elżbieta Hałoń )
( Łubin trwały Lupinus polyphyllus, fot. Elżbieta Hałoń)
( Mak polny Papaver rhoeas, fot. Elżbieta Hałoń)
(Rzepak Brassica napus, fot. Elżbieta Hałoń)
( Zboża, fot. Elżbieta Hałoń)
opracowała Elżbieta Hałoń